Imunita aneb náš přirozený antivirus

27.10.2020

V dnešní době je imunita skloňována častěji než jindy. Každoročně s příchodem chladnějšího období přibývá více virových onemocnění. Podzim přináší proměnlivé počasí, relativně teplé slunečné dny, střídaní deště, studený vítr a brzké přízemní mrazíky, které oslabuje naší imunitu. 


Imunita neboli obranyschopnost je schopnost našeho organismu bránit se před antigeny. Ty mohou pocházet z vnějšího prostředí nebo mohou vznikat uvnitř organismu. Antigeny mohou být viry, nádorové buňky, toxiny nebo buňky organismů, které mohou způsobovat různá onemocnění. Aby se vir z vnějšího prostředí utkal s naším "antivirem" stojí mu v cestě obranný val pokožky a sliznice, který chrání vnitřní prostředí před přímým kontaktem. Pokud dojde ke vniknutí do těla např. potravou, dalším silným likvidátorem antigenu je žaludek. Vznik infekce v těle nám pomáhají rozeznat některé receptory imunitního systému a při detekování přichází na pomoc fagocyty, především bílé krvinky a proteiny, které nezvané hosty napadají a pohlcují. Výše uvedený děj nazýváme přirozenou imunitou. V pozdější fázi infekce dojde k aktivování specifických receptorů adaptivní imunity, které generují klony určitého typu bílých krvinek (lymfocyty) při kontaktu s antigeny a tvoří protilátky (bílkoviny). Díky této schopnosti a imunologické paměti je naše imunitní odpověď mnohem silnější a rychlejší v případě dalšího napadení antigenem. Tento proces se nazývá získaná imunita.

Tento stručný článek byl úvodem k tématu a slouží k pochopení principu funkce imunity. Příště budu navazovat články, které už budou konkrétnější a poradí, jak např. posílit obranyschopnost.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky